2022-04-19

luk_aa: (Default)
2022-04-19 11:19 pm

Будинок Харківської державної адміністрації

Східну частину головної площі Харкова – Свободи – замикає монументальна будівля світло-жовтого кольору, відома кожному харків'янину. У 1950-90-х роках у ньому розміщувався обком КПУ, а після здобуття Україною незалежності у будівлі розмістилася обласна адміністрація.

До нинішньої площі Свободи забудова Сумської вулиці дійшла у середині ХІХ століття. З 1849 року місто почало продажу ділянок під забудову на території, розташованій на північ від Ветеринарного провулка (нинішньої вулиці Свободи). У цьому вся районі стали поселятися представники інтелігенції, духовенства, юристи, лікарі, журналісти, діячі мистецтв. Забудова розвивалася з правого боку Сумської, оскільки землі ліворуч належали Харківському університету. Остаточне планування району було оформлено у 1895 році, коли було розроблено та затверджено план міста Харкова.

На земельній ділянці на розі Ветеринарної та Сумської вулиць у 1875-му році власник, колезький секретар Микола Семигановський, збудував кам'яну двоповерхову лавку за проектом архітектора Г.Я.Стрижевського. У 1890-х роках Харківське Губернське земство купляє цю земельну ділянку за 34 000 рублів під забудову.

Було оголошено відкритий конкурс на проект будівлі Губернського земства. У конкурсі переміг проект молодого одеського архітектора Адольфа Мінкуса, випускника Одеського мистецького училища. На розі Сумської та Ветеринарної вулиць виросла ошатна будівля висотою 2,5 поверху в стилі неоренесансу, увінчана невеликим куполом. Будівлю прикрашали алегоричні постаті “Землеробство” та “Промисловість” скульптора Йосипа Мормоне. Фасад оздоблювали одинадцять гербів повітів Харківської губернії.

1. Будівля губернського земства на дореволюційній листівці


Read more... )